- Jak przewozić dziecko w samochodzie?
- Dziecko powinno podróżować w samochodzie w foteliku samochodowym do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu. Minimum do 4 roku życia powinno ono podróżować tyłem do kierunku jazdy, ponieważ taki system podróżowania zwiększa bezpieczeństwo aż pięciokrotnie. Dodatkowo taki sposób jest wygodniejszy dla dziecka, gdyż jego nogi mają oparcie i nie wiszą luźno. Fotelik musi być dopasowany do samochodu, prawidłowo zamontowany, a dziecko bezwzględnie musi być prawidłowo zapięte pasami wewnętrznymi lub w przypadku starszych dzieci 3-punktowymi pasami samochodowymi.
- Jak podróżować z niemowlakiem?
- Podróż z niemowlakiem to nie lada wyzwanie, gdyż dziecko do ok. 6-7 miesiąca jest szczególnie delikatne i wymaga przewożenia w spacjalnych warunkach. Jest kilka zasad, które musimy znać zanim wyruszymy z dzieckiem na urlop, na przykład to, że niemowlak może w foteliku spędzić maksymalnie 2 godziny. Po tym czasie robimy przerwę – minimum 20 minut, w której układamy dziecko w pozycji dla niego najzdrowszej, czyli na płasko. Możemy dziecko położyć np. w gondoli od wózka wtedy odciążamy jego kręgosłup, który w nosidełku zmuszony jest do jazdy w pozycji bezpiecznej, aczkolwiek nienaturalnej. Pamietaj ! Nigdy nie przewoź dziecka w gondoli samochodem, jeśli nie jest ona przystosowana do podróży samochodem, tj. nie ma wbudowanych pasów, które umożliwiają zapięcie dziecka !!! To, co jest jeszcze bardzo istotne podczas przewożenia dziecka w nosidełku to to, że rama antyrotacyjna, potocznie zwana rączką do przenoszenia zawsze musi być podniesiona na góry.
- czego nie robimy podczas podróży samochodem?
Podczas podróży
1) nie karmimy dziecka,
2) nie wyjmujemy go z fotelika,
3) nie wypinamy z pasów.
Są to trzy najczęściej popełniane błędy przez rodziców, mimo tego, iż każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wypadki zdarzają się w ułamku sekundy i nigdy nie jesteśmy w stanie zareagować odpowiednio, chroniąc przy tym siebie i dziecko.
Pamiętajcie też o „higienie” podróżowania. Nie zostawiajcie w samochodzie luźnych przedmiotów: książki czy butelki z wodą potrafią być niebezpieczne. W przypadku ostrego hamowania mogą one stanowić duże zagrożenie dla wszystkich pasażerów.
-przodem czy tyłem do kierunku jazdy?
- Najbezpieczniejsza pozycja dla dziecka - przynajmniej do czwartego roku życia to ta odwrotna do kierunku jazdy. Jest aż pięć razy bardziej bezpieczna.
-co jeszcze wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa podczas podróży?
-Jeśli wozimy dziecko przodem do kierunku jazdy, musimy szczególnie zadbać o dociągnięcie 5-punktowych pasów bezpieczeństwa. Niestety, często zdarza się, że rodzice o tym zapominają. – Podczas ostrego hamowania skutkuje to wyrwaniem dziecka z pasów. Niedociągnięcie pasów w foteliku to najczęściej popełniany błąd przez rodziców. Bezpieczeństwo zwiększa np. „łącznik pasów” np. od BeSafe, specjalna zapinka, która zbiera pas ramienny i powoduje, że dziecko jest lepiej zabezpieczone.
Koniecznie zapnijcie pasy, wszyscy! Jeśli jeden z pasażerów tego nie zrobi, to stwarza zagrożenie dla pozostałych. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie przewoźcie dzieci na kolanach. W razie wypadku nie jesteśmy w stanie utrzymać w ręku telefonu komórkowego, trzymając na kolanach dziecko sprowadzamy na nie podwójne niebezpieczeństwo.
Bądźcie bezpieczni w te wakacje. Życzymy Wam bezpiecznych podróży.