Często przychodzą do NIBYLAND pary w poszukiwaniu najlepszego wózka dziecięcego i najlepszego fotelika samochodowego. Nie bez kozery pada tu słowo "najlepszy", co się jednak kryje pod tym pojęciem?
Na pierwszy ogień puszczamy temat związany z wózkami dziecięcymi - foteliki samochodowe omówimy w kolejnym wpisie.
Wózków dziecięcych na rynku jest całe mnóstwo, małe, duże, lekkie, ciężkie, miejskie, terenowe, a nawet biegowe. Żeby wózek był najlepszy wcale nie musi posiadać złotych skrzydeł, czy oświetlenia ledowego w podnóżku. Najlepszy wózek dziecięcy to taki, który jest dopasowany do naszegoo stylu życia.
NIE MA ZŁYCH WÓZKÓW, SĄ TYLKO WÓZKI ŹLE DOBRANE
Czym innym sugerować się powinny pary, które prowadzą miejski styl życia - spacerują po zatłoczonych uliczkach, mieszkają na 4 piętrze bez windy i posiadają mały samochód z jeszcze mniejszym bagażnikiem. W takim przypadku liczą się: waga wózka oraz jego wymiary po złożeniu. Co wpływa na wagę wózka? głównie stelaż oraz rodzaj i wielkość kół.
Wózek dziecięcy na kołach piankowych jest zwyczajnie dużo lżejszy, niż wózek na kołach pompowanych. Dla jasnego zobrazowania lubimy stosować analogię do samochodów. Samochód na małych kołach jest wizualnie mniejszy i lżejszy, samochód na dużych kołach to z reguły taki SUV lub Van, a więc duży i ciężki sprzęt, który sprawdzi się na każdym terenie, nie mniej jednak z racji swoich gabarytów w miejskich warunkach poziom jego spalania będzie dużo większy, a i z miejscem parkingowym może nie być już tak łatwo.
Wózki na kołach pompowanych, czy dużych kołach żelowych sprawdzą się na wymagającym terenie typu leśne ścieżki, droga żwirowa, czy wyboista i będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie muszą wnosić wózka na wysokie piętro, a wielkość bagażnika pozwoli na jego bezproblemowe przetransportowanie.
"KIEDY JA BYŁAM DZIECKIEM WÓZKI BYŁY BARDZO MIĘKKIE I KOŁYSAŁY SIĘ NA BOKI"
Serio? może dlatego, że 30 lat temu rynek był tak ubogi, że wózek był wszystkim: leżaczkiem, bujaczkiem, huśtawką, łóżeczkiem, przewijakim, no i środkiem transportu przy okazji. Może też 30 lat temu kostkę brukową i proste parkowe alejki mogliśmy podziwiać tylko na filmach amerykańskich (tzn. podziwiać mogli ci wyposażeni w telewizor). W dzisiejszych czasach wózek jest głównym środkiem transportu dla dziecka, a jego miękkość i amortyzacja służyć ma wygodzie rodzica podczas pokonywania nierówności typu: krawężnik, konary drzew w lesie itp. Wózek musi być na tyle stabilny, aby gwarantował najwyższy poziom bezpieczeństwa.
"TA GONDOLA TAKA MAŁA, NA ILE TO STARCZY? "
Statystycznie rzecz biorąc dziecko w gondoli przebywa około 6 miesięcy. Standardowo gondole mają 76 cm długości (zawsze patrzymy na wewnętrzny wymiar gondoli, czyli wymiar materaca, producenci czasem podają wymiar zewnętrzny, który nie jest miarodajny), taki wymiar z powodzeniem wystarczy na okres pierwszych 6 miesięcy. Brać pod uwagę powinniśmy natomiast porę roku w jakiej dziecko będzie podróżowało na płasko. I tak w przypadku miesięcy letnich dziecko na ogół spaceruje w cienkich ubrankach, natomiast w przypadku miesięcy zimowych do gondoli musimy zmieścić dodatkowo kocyk, śpiworek, skafanderek lub cokolwiek innego, co w ujemne temperatury zapewni maleństwu ciepło. Nie mniej jednak 76 cm wewnętrznej długości gondoli jest zdecydowanie wystarczająca bez względu na porę roku.
Reasumując, wybierając pierwszy wózek dla swojego dziecka zastanówcie się, na jakim terenie będzie on głównie użytkowany, czy będziecie musieli go dźwigać i czy wielkość bagażnika waszego samochodu zaakceptuje gabaryt waszego nowego wózka (z tolerancją miejsca na 1 zgrzewkę wody).